Aktualności

Białystok zbiera elektrośmieci
2013-06-18
Białystok zbiera elektrośmieci
 Trzy nowe punkty odbioru elektrośmieci zostaną uruchomione w Białymstoku. Można tam będzie bezpłatnie oddać zużyte komputery czy lodówki. Białystok dołączył do ogólnopolskiego programu "Moje miasto bez elektrośmieci".

W jego ramach, na parkingach przy dwóch centrach handlowych Auchan a także przy Zespole Szkół Integracyjnych przy ul. Łagodnej, w określonych dniach działać będą punkty, gdzie można przywieźć i zostawić zużyte telewizory, komputery, lodówki, odkurzacze czy inny tego typu sprzęt elektryczny bądź elektroniczny. Można też zadzwonić na numer ogólnopolskiej infolinii 222 233 300, a wtedy taki sprzęt, ale tylko ten o dużych gabarytach, będzie bezpłatnie odebrany z domu czy mieszkania.

Dodatkowo szkoły, które włączą się do programu, w zamian za zbierany sprzęt mogą uzyskać nowoczesne pomoce naukowe, takie jak komputery czy tablice elektroniczne. Do programu włączyło się 46 szkół w mieście.

Wiceprezydent miasta Aleksander Sosna mówił w czwartek na konferencji prasowej w Białymstoku, że każdy mieszkaniec ma problem z elektrośmieciami, a miasto, także przy pomocy szkół, chce sprawić, że stare telewizory czy lodówki nie będą wyrzucane do lasu.

Program "Moje miasto bez elektrośmieci" realizuje Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA ElektroEko wspólnie z Polską Korporacją Recyklingu sp. z o.o. w Lublinie oraz samorządami miast, które wchodzą do programu.

Białystok jest w gronie kilkunastu polskich miast, które dotychczas przystąpiły do programu. W najbliższych dniach stosowne porozumienia mają być zawarte z Łodzią i Poznaniem - poinformował na konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu ElektroEko.

Z danych ElektroEko wynika, że od początku jej działalności w 2006 roku zebrała i przekazała do odzysku lub utylizacji około 300 tys. ton elektrośmieci. Stanowi to - zdaniem przedstawicieli tej firmy - około połowy zebranych w tym czasie elektrośmieci w Polsce.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce od 2005 roku ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, takie sprzęty powinny być wyrzucane do specjalnych punktów. Za łamanie tych przepisów grozi kara grzywny od 500 zł go 5 tys. zł - przypominał Kędzierski.

Zebrany w ramach akcji sprzęt jest przetwarzany i utylizowany. Szkodliwe substancje, np. freon z lodówek, są unieszkodliwiane, a dające się odzyskać metale trafiają do hut.
 
Źródło : portalsamorządowy.pl

  • Lorem
  • Lorem2
  • Lorem3
  • Lorem4
  • Lorem5
  • Rohre Direct
  • Rury.com.pl
  • Eltrans