Aktualności

Nowy klaster pomoże wykorzystać odpady
2013-07-11
Nowy klaster pomoże wykorzystać odpady
Gospodarka odpadami i gospodarka wodno-ściekowa mają przed sobą spore energetyczne, a co za tym idzie, biznesowe perspektywy - twierdzą inicjatorzy powołanego właśnie Śląskiego Klastra Gospodarki Odpadami.

Konferencją ph. "Odpady - nowa energia" zainaugurował w środę w Katowicach działalność Śląski Klaster Gospodarki Odpadami.

- Zmiana systemowa, jaką przyniosła nowa ustawa śmieciowa to potężne pole do nowych inicjatyw - podkreśla Arkadiusz Primus, koordynator nowego klastra. - Odpady komunalne, podobnie jak ścieki, mają wielki potencjał energetyczny. Chcemy pokazać możliwości rozwojowe branży. Nie oszukujmy, się ekologię napędza tu ekonomia - dodaje.

Inicjatywa ta połączyła około 20 przedsiębiorców z branży, z kolei naukę w klastrze reprezentują Uniwersytet Ekonomiczna w Katowicach oraz Politechnika Śląska w Gliwicach. Z klastrem współpracuje także Instytut Podstaw Inżynierii Środowiskowej Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. Członkowie klastra liczą też na samorządy.

- Grupa przedsiębiorców, poparta zapleczem naukowym to poważniejszy partner do rozmów z samorządami niż pojedyncze firmy - argumentuje Primus. - Teraz gminy, gdy w ich ręce złożono zarządzanie odpadami komunalnymi, będą szukały nowych rozwiązań dla ich zagospodarowania - dodaje.

Śląski Klaster Gospodarki Odpadami będzie ścisłe współpracował z działającym już od roku Śląskim Klastrem Ekologicznym, skupiający firmy z sektora ochrony środowiska lub świadczy usługi dla tego sektora. Obu klastrom bliska jest rekultywacja terenów zdegradowanych i przywracanie je pod nowe przedsięwzięcia oraz energetyczne wykorzystanie odpadów i ścieków.

Klastry planują w najbliższym czasie seminaria i konferencje, ale nie tylko. Transfer wiedzy, ma przełożyć się na transfer technologii i konkretne inwestycje.

Jedną z pierwszych ma być budowa badawczo-demonstracyjnej instalacji zgazowania odpadów w Świętochłowicach lub Katowicach. Inwestycja, której koszt oszacowano na 16 mln zł otrzymać ma dofinansowanie z programu "Life+".


- Za rok chcemy ruszyć z budową, za 2-2,5 roku instalacja powinna zostać uruchomiona. Teraz powiem tylko tyle, że będzie oparta na polskiej innowacyjnej technologii - informuje koordynator klastra.

Patronat nad inicjatywą powołania nowego śląskiego klastra objęli: prof. Jerzy Buzek, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, prezydent Miasta Katowice. Partnerem projektu jest Śląski Związek Gmin i Powiatów.
 

Źródło: portalsamorzadowy.pl
  • Lorem
  • Lorem2
  • Lorem3
  • Lorem4
  • Lorem5
  • Rohre Direct
  • Rury.com.pl
  • Eltrans