Aktualności

Otwarto nowoczesną instalację do przetwarzania odpadów
2013-08-02
Otwarto nowoczesną instalację do przetwarzania odpadów
W Domaszkowicach k. Nysy otwarto w środę nowoczesną instalację do przetwarzania odpadów zmieszanych. Kosztowała 6,7 mln zł.

Dzięki temu domaszkowickie Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami to pierwsza tego typu kompleksowa instalacja w regionie.

Otwartą w środę instalację do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów zbudowało gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej "Ekom" sp. z o.o. z Nysy. Budowa trwała pół roku.

Instalacja przeszła już wszystkie konieczne odbiory i jest wykorzystywana. Trafiają do niej zarówno odpady pochodzące z gospodarstw domowych, jak i selektywnie zbierane odpady zielone, np. trawy czy gałęzie.

Instalacja jest kolejnym etapem rozbudowy Regionalnego Centrum Gospodarki Odpadami w Domaszkowicach, która w całości będzie kosztować 21,4 mln zł. W ramach kompleksowej inwestycji powstanie też linia technologiczna do produkcji paliwa alternatywnego oraz instalacja kogeneracyjna, wytwarzająca ciepło i elektryczność, zasilana biogazem powstającym przy fermentacji odpadów organicznych.

Prezes gminnej spółki "Ekom" z Nysy Zdzisław Rizler powiedział, że instalacja kogeneracyjna ma powstać jeszcze w tym roku. Spółka - również w tym roku - zamierza też uzyskać pozwolenie budowlane dot. linii do produkcji paliwa alternatywnego.

Na rozbudowę spółka "Ekom" dostanie 13,7 mln zł unijnego dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które w październiku ub. roku przyznał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Wicemarszałek woj. opolskiego Tomasz Kostuś zaznaczył, że dla samorządu regionu odpowiedzialnego za realizację wojewódzkiego planu gospodarki odpadami, otwarcie instalacji w Domaszkowicach to dobra wiadomość. "Tym bardziej, że nyska instalacja jest pierwszą w województwie spełniającą docelowe wymogi i wszystkie standardy europejskie" - tłumaczył Kostuś.

Dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w opolskim urzędzie marszałkowskim Manfred Grabelus dodał, że obecnie domaszowickie centrum to jedyna kompleksowa tego typu instalacja w regionie, gdzie znajduje się zarówno składowisko, kompostownia, jak i otwarta właśnie instalacja mechaniczno-biologiczna.

"Podobne instalacje są realizowane również w Dzierżysławiu k. Kietrza i Gotartowie k. Kluczborka. W Opolu wykonywana jest dokumentacja na kolejną, która ma być gotowa w przyszłym roku. Planowana jest też instalacja w Kędzierzynie-Koźlu. Mamy nadzieję że powstanie ona w ciągu najbliższych dwóch lat" - wyjaśnił.

Regionalne Centrum Gospodarki Odpadami w Domaszkowicach obejmuje swą działalnością 15 gmin województwa opolskiego: Grodków, Głuchołazy, Kamiennik, Korfantów, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków, Pakosławice, Skoroszyce, Niemodlin, Tułowice, Biała, Lubrza, Prudnik oraz 4 gminy województwa dolnośląskiego: Kamieniec Ząbkowicki, Złoty Stok, Lądek Zdrój i Stronie Śląskie.
 

Źródło: portalsamorzadowy.pl
  • Lorem
  • Lorem2
  • Lorem3
  • Lorem4
  • Lorem5
  • Rohre Direct
  • Rury.com.pl
  • Eltrans