Aktualności

Spalarnie odpadów coraz bliżej
2013-10-10
Spalarnie odpadów coraz bliżej
Przez długie lata w Polsce funkcjonowała jedynie spalarnia odpadów w Warszawie, jednak już niedługo ma ich powstać aż siedem. Mają one powstać m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi czy Poznaniu. A jeszcze rok temu inwestycje miały poważne problemy i ich realizacja była zagrożona. Projekty miały poważne opóźnienia co mogło spowodować utratę setek milionów dotacji.

Pierwsza Bydgoszcz
Budowa spalarni odpadów w Bydgoszczy ruszyła 30 września. Budowa będzie realizowana przez włoskie konsorcjum, które otrzyma 260 mln zł unijnej dotacji, co stanowi 60 proc. wartości projektu. Inwestycja ma zostać ukończona do 31 grudnia 2015 roku. Spalarnia w Bydgoszczy będzie utylizować nawet 180 tys. ton odpadów rocznie z Bydgoszczy, Torunia oraz 15 okolicznych gmin. Kolejnym projektem, który może zostać bardzo szybko zrealizowany jest spalarnia w Krakowie. Główny wykonawca, koreańskie Posco Engineering & Construction uzyskało pozwolenie na budowę. Jak podaje biuro zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, rozpoczęcie prac budowlanych jest planowane na IV kwartał, a oddanie obiektu do eksploatacji nastąpi dwa lata później. Pozwolenie na budowę uzyskało również konsorcjum Budimexu, Keppel, Seghers i Cespa Compania Espanola de Servicios Publicos Auxiliares, które ma realizować budowę spalarni w Białymstoku. Według Karola Świetlickiego, rzecznika komunalnej spółki Lech, która jest inwestorem projektu, rozruch spalarni jest zaplanowany na koniec 2015 roku i na chwilę obecną nie ma groźby utraty dotacji. Nowoczesny zakład unieszkodliwiania odpadów w Białymstoku będzie przetwarzać około 120 tys. ton odpadów z Białegostoku oraz sąsiednich gmin. Koszt całej inwestycji to ponad 329 mln złotych, z czego 210 mln złotych ma pochodzić ze środków unijnych.

Kolejne spalarnie czekają na pozwolenie
Inwestycje w Koninie oraz w Szczecinie wciąż czekają na wydanie pozwolenia na budowę. Ich wykonawcą jest konsorcjum Integral Engineering Und Umwelttechnik, Erbud i Introl. – Spodziewamy się pozwolenia na budowę 18 października. Harmonogram wykonawcy wyprzedza plan. Zakładamy, że oddanie spalarni jest realne 21 grudnia 2015 roku. Wszystko wskazuje na to, że dotacja nie będzie zagrożona – mówi Andrzej Drewniak, pełnomocnik ds. projektu konińskiej spalarni. Konińska spalarnia ma utylizować rocznie 94 tys. ton odpadów.

Poznań w innej formie
W Poznaniu spalarnia odpadów ma powstać w formie partnerstwa publiczno- prywatnego. Nowoczesny zakład ma obsługiwać Poznań oraz siedem sąsiednich gmin, co łącznie pozwoli na przetworzenie nawet 240 tys. ton odpadów rocznie. Inwestycja ma zostać wybudowana przez Sita- Zielona Energia. Śladami Poznania podążą wkrótce Gdańsk oraz Łódź, które również zamierzają skorzystać z PPP. Jeśli inwestycje się powiodą w Polsce będzie co najmniej dziewięć spalarni, nie jest to jednak dobry wynik ponieważ w perspektywie unijnej 2007- 13 miało powstać 12 spalarni. Spalarnie nie tylko odpadów powinny powstawać zwłaszcza przy dużych aglomeracjach, wykorzystując zastosowanie technologii takich jak redukcja biodegradowalna czy recykling.


 
Źródło: Odpady-Help.pl
  • Lorem
  • Lorem2
  • Lorem3
  • Lorem4
  • Lorem5
  • Rohre Direct
  • Rury.com.pl
  • Eltrans